Almanya Konsolosluğu, Almanya Vizesi
Almanya Konsolosluğu, Almanya Vizesi
Duyurular Konsolosluk resmi sitesi değildir. Resmi Web Sitesi: www.tuerkei.diplo.de

Almanya Konsolosluğu


İstanbul Almanya Konsolosluğu; Almanya vatandaşları ve İstanbul Almanya Konsolosluğu'nun görev alanı içerisinde ikamet eden, Almanya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Almanya vizesini veren resmi bir kuruluştur. Almanya’ya kısa süreli seyahat amaçlı vize başvurularını, Almanya Konsoloslukları ve Almanya Konsolosluklarının yetkilendirilmiş oldukları vize başvuru merkezleri veya akredite edilmiş seyahat acentaları üzerinden kabul edilmektedir. Vize başvurusu yaparken ikamet edilen yer ve hangi Alman Konsolosluğunun ya da Almanya Türkiye temsilciliğinin görev alanı içerisinde bulunduğuna bakılmalıdır. Almanya vizesi için İkamet ettiğiniz ilden sorumlu olan Almanya Konsolosluğu, Almanya Türkiye Temsilciliklerine veya Almanya Konsoloslukları tarafından yetkilendirilmiş Almanya vize işlem merkezine başvuruda bulunmanız gerekecektir. İkamet etmekte olduğunuz bölgenin hangi Alman Konsolosluğunun görev alanı içerisinde olduğunu bilmek, Almanya vizesi almak için geçirdiğiniz başvuru sürecinin verimli geçmesi ve zaman kaybının yaşanmaması açısından önemlidir.

Almanya Konsolosluğu ve diğer Almanya Konsoloslukları faaliyet alanlarına yakın bölgelerde ikamet eden kişilerin Almanya Vizesi ve Almanya Konsolosluk işlemleri konusunda yetkilidir. Almanya'ya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet izni sahibi üçüncü ülke vatandaşlarının vize işlemleri konusunda karar yetkisi Almanya İstanbul Başkonsolosluğu'na ve Almanya Ankara Büyükelçiliği'ne aittir. Almanya İstanbul Başkonsolosluğu aynı zamanda Türkiye'de ikamet eden Almanya vatandaşlarına evlilik, boşanma, belge tasdiki gibi konularda destek sunmaktadır.

Almanya Başkonsolosluğu İstanbul Görev Alanı

Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, Edirne, Eskişehir, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Tekirdağ, Sakarya, Yalova

Almanya İstanbul Başkonsolosluğunun Çalışma Saatleri:

Pazartesi - Perşembe :  07.30 - 16.00 / Cuma:  07.30 - 13.00 

Almanya Başkonsolosluğu İstanbul Schengen Vize Bölümü
Pazartesi - Perşembe :  07.15 - 16.00 / Cuma:  07.15 - 13.00 

Almanya Başkonsolosluğu İstanbul Almanya Ulusal Vize Bölümü Çalışma Saatleri
Pazartesi - Cuma: 08.00 – 12.00 saatleri arası

Alman Başkonsolosluğu İstanbul Pasaport Bölümü
Pzt - Per 13.00 - 15.00 saatleri arası

Almanya Başkonsolosluğu İstanbul İletişim Bilgileri

Adres: Almanya Federal Cumhuriyeti Başkonsolosluğu İnönü Caddesi 10 Gümüşsuyu - İstanbul

Tel: +90 - 212 - 3346 100

*Çalışma saatleri dışında oluşan acil durumlarda +90 (0) 530 066 17 38 (ALMANCA) nolu telefondan Almanya Konsolosluğuna ulaşabilirsiniz.

E-mail: visa@ista.diplo.de

Almanya vize işlemleri

Almanya Başkonsolosluğu İstanbul Tatil Günleri

01 OcakYeni Yıl
10 Nisan Paskalya Cuması
13 NisanPaskalya Pazartesi
23 NisanUlusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı
8 MayısKurtuluş Günü
19 MayısAtatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
24 MayısRamazan Bayramı 
1 HaziranKüçük Paskalya
15 TemmuzDemokrasi Günü
31 Temmuz-1 AğustosKurban Bayramı 
30 AğustosZafer Bayramı
3 EkimAlmanya'nın Birleşme Günü
29 EkimCumhuriyet Bayramı
25 Aralık1.Noel Günü
26 Aralık2.Noel Günü
31 AralıkYılbaşı

 

Almanya Konsolosluğu kısa süreli vize başvurularını (istisnai durumlar hariç) Almanya Konsolosluğu ve Almanya Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilen Vize Hizmet Merkezleri aracılığı ile kabul etmektedir.
Ancak uzun süreli Almanya vizesi (oturum) başvuruları söz konusu olduğunda Almanya Konsolosluğu’na veya Almanya Büyükelçiliği’ne şahsen başvuru yapılmalıdır. Almanya Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği firmalar aracılığıyla Almanya Turistik vize, Almanya Ticari vize, Almanya Aile Ziyareti vizesi ve Almanya transit vize başvuruları yapılabilmektedir.   

Almanya vize başvurusu

Almanya Konsolosluğu Vize Başvuru Formu

Almanya İstanbul Başkonsolosluğu görev bölgesinde bulunan kişiler Almanya Vizesi başvurularında ülkeye yapacakları seyahatin amacına uygun evraklar sunmakla yükümlüdür. Almanya İstanbul Başkonsolosluğu'na vize başvurusunda bulunan kişiler eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu sunmalıdır.

Almanya Vize Başvuru Formu

İstanbul'daki Alman Kuruluşları

Kültürel Kurum ve Enstitüler

Bilim Enstitüleri

Okullar

Ekonomik Kurumlar

Politika Vakıfları

Dernekler

Kilise ve Cemaatler

İstanbul'daki Alman Medya Temsilcileri

Almanya Konsolosluğu Pasaport İşlemleri

Türkiye’de ikamet eden Almanya vatandaşları Almanya pasaportu ile ilgili işlemleri için Almanya Konsolosluğu’na müracaat edebilirler. Almanya Konsolosluğu’na pasaport işlemleri için müracaatta bulunacak kişiler aşağıda yer alan belgeleri ibraz etmekle yükümlüdür. Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan Almanya vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarını yenileme işlemini İstanbul Almanya Başkonsolosluğu'nda gerçekleştirebilirler.

Almanya Pasaportu yenilemek için gerekli belgeler;

Not-1: Almanya Konsolosluğu’na pasaport için müracaat eden kişiler konsolosluk tarafından talep edilen tüm belgelerin aslını ve fotokopisini başvuru esnasında yanında bulundurmalıdır. Almanya Konsolosluğu pasaport işlemlerini başvuru tarihini takiben 6 hafta içerisinde tamamlamaktadır.

Not-2: Almanya Konsolosluğu pasaport başvurularında bazı tereddütlü durumlarda ek evrak talep edebilmektedir.

Almanya Konsolosluğu evlilik işlemleri

Türkiye’de yaşayan Almanya vatandaşlarının evlilik yapabilmesi için Almanya Konsolosluğu’na evlilik işlemleri için başvuru yapması gerekmektedir. Almanya vatandaşları Türkiye’de evlenebilmek için aşağıda yer alan belgelerle birlikte Almanya Konsolosluğu’na başvuru yapmalıdır.

Not: Evlilik işlemi gerçekleştikten sonra evlilik cüzdanının fotokopisi mutlaka Almanya Başkonsolosluğu’na ibraz edilmelidir.

Almanya Konsolosluğu Vatandaşlık Belgesi işlemleri

Türkiye’de ikamet eden Almanya vatandaşları Almanya vatandaşlık belgesi temin etmeleri gereken durumlarda Almanya Konsolosluğu’na başvuruda bulunmak zorundadırlar. Almanya Konsolosluğu’na vatandaşlık belgesi düzenlenmesi talebi ile başvuruda bulunacak olan kişiler aşağıda yer alan belgeleri temin etmekle yükümlüdür.

Almanya Konsolosluğu’na vatandaşlık belgesi için başvuruda bulunan kişi reşit değil (18 yaşından küçük) ise, aşağıda yer alan belgeleri ibraz etmelidir.

Almanya vatandaşlık belgesi düzenlenmesi talebi ile Almanya Konsolosluğu’na başvuruda bulunan kişiler, başvuru esnasında Almanya Konsolosluğu’na işlem bedeli ödemekle sorumludur. Vatandaşlık belgesi düzenleme işlemleri Almanya Konsolosluğu tarafından başvuru tarihini takiben 6 hafta içerisinde tamamlanmaktadır.

Almanya Konsolosluğu tasdik işlemleri

Türkiye’de yaşayan Almanya vatandaşları noterlik (fotokopi tasdiki, imza tasdiki) gibi işlemleri içinAlmanya Konsolosluğu, Almanya Büyükelçiliği ve Almanya Fahri Konsolosluğu temsilciliklerine destek almak amacı ile başvuruda bulunabilirler.

Almanya Konsolosluğu Dirim Belgesi işlemleri

Almanya'ya emekli olup başka ülkelerde ikamet eden kişiler emeklilik maaşlarını almaya devam edebilmek için, Almanya Emeklilik Kurumu (PVA)’na yaşadıklarını ispat etmekle yükümlüdür. Bu kişiler yaşadıklarını ispat etmek için yılda 1 kez kendilerine gönderilen yaşam teyit belgesini doldurup Almanya Büyükelçiliği’ne onaylatmak zorundadır.

Dirim belgesi işlemleri yaptırması gereken kişiler şahsen doldurdukları belge ve fotoğraflı nüfus cüzdanı ile Almanya Büyükelçiliği’ne başvuru yapmalıdır. Ancak bu kişiler Almanya Konsolosluğu ya da Almanya Fahri Konsolosluğu görev bölgesi içerisinde ikamet ediyorlarsa, belgeleri Almanya Konsolosluğu’na ya da Almanya Fahri Konsolosluğu’na teslim edebilirler.

Almanya İstanbul Başkonsolosluğunda görev yapan, acil durum telefonlarına bakan nöbetçi görevliler vize başvuruları hakkında bilgi vermemektedirler. Almanya Konsolosluğu İstanbul'un bu telefonları genel olarak Alman vatandaşlarının seyahatleri sırasında karşılaşabilecekleri sıkıntılarda yardımcı olabilmek içindir.

Almanya Konsolosluğu Ulaşım

Almanya Konsolosluğu İstanbul Nerede? Almanya Konsolosluğu'na Nasıl Gidilir?

İstanbul Almanya Başkonsolosluğu, Taksim, Gümüşsuyunda bulunmaktadır. Almanya İstanbul Başkonsolosluğu oldukça merkezi bir yerde bulunurken ulaşım sorunu bulunmaz. Minibüs, metro ve otobüsler ile konsolosluğu rahatça ulaşma imkanınız bulunurken Beşiktaş vapur iskelesinde inerek dolmuş, otobüs ve finiküler yardımı ile Taksim'e ulaşabilirsiniz.

Taksim, İstanbul Almanya Başkonsolosluğu'na yürüme mesafesindedir. Ayrıca metro hattının taksim durağı yine konsolosluğa ulaşmanızı sağlayacaktır. Almanya Başkonsolosluğu İstanbul adresine ulaşabilmek bazı otobüs numaraları aşağıda mevcuttur.

Almanya Başkonsolosluğu İstanbul'a Giden Otobüsler:

48 T - Hamidiye Mahallesi - Taksim 110 - Kadıköy - Taksim DT 2 - Ortaköy - Dereboyu - Taksim 37 T - Yıldıztabya - Taksim 42 T - Bahçeköy - Taksim 559 C - Rumelihisarıüstü - Taksim 40 T - İstinye - Dereiçi - Taksim 129 T - Üstbostancı - Taksim 40 - Rumelifeneri - Garipçe - Taksim 70 KE - Kurtuluş – Eminönü

İstanbul Başkonsolosluğu