Almanya Konsolosluğu, Almanya Vizesi
Almanya Konsolosluğu, Almanya Vizesi
Duyurular Konsolosluk resmi sitesi değildir. Resmi Web Sitesi: www.tuerkei.diplo.de

Almanya Transit Vize İşlemleri

Almanya Transit Vize

Türk vatandaşıysanız ve bir işveren adına TIR şoförlüğü yapıyorsanız, Almanya´ya yapacağınız nakliye işinde, genellikle bir kaç günden ibaret Almanya´daki ikametiniz için vize almanıza gerek yoktur. Vize zorunluluğundan muafsınız. Fakat Almanya´ya giderken geçmeniz gereken diğer Schengen ülkeleri için Schengen Vizesi almanız gerekmektedir. Bu vizeyi ise, giriş yapacağınız ilk Schengen ülkesinin temsilciliğinden almanız gerekmektedir. Yani ya Macaristan ya da Slovenya´nın dış temsilciliğinden vize almanız gerekecektir. Bu nedenle de Almanya ile Macaristan ve Almanya ile Slovenya arasında varılan bir anlaşmaya göre, gerekli transit vizeyi Macaristan ve Slovenya adına vekaleten Almanya da verebilmektedir. Türk TIR şoförlerinin vize başvurusu için aşağıda sıralanan belgeleri ibraz etmeleri gerekmektedir.

Almanya'dan transit vizesi alacak Umuma mahsus Pasaport hamili T.C. vatandaşları tarafından, Almanya Transit vizesi başvurusunda bulunurken Almanya Konsolosluğu'na, Almanya vizesi için gerekli belgeler sunulmalıdır. Almanya Konsolosluğu tarafından belirlenmiş bu belgelerin güncel olmasına dikkat edilmelidir. Bazı evrakların orijinal olması zorunluluğu vardır. Almanya vizesi için gerekli evraklar, Almanya'ya gidiş amacına uygun hazırlanıp Almanya Konsolosluğu'na sunulmalıdır.

Almanya Transit Vize İçin Gerekli Belgeler

NOT: Almanya Transit Vize başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise kişi tarafından doldurulacak Almanya Schengen vize başvuru formunun imza bölümü ebeveynler tarafından imzalanmış olmalıdır.

*Şayet şoför olarak Türkiye´de bir işveren adına çalışıyor, fakat yabancı uyrukluysanız, bir Schengen Vizesi almak zorundasınız. Asıl gideceğiniz ülke Almanya ise Almanya´nın ilgili Vize Bölümünden vize almalısınız. Ve eğer bir yıllık vize talebinde bulunacaksanız da lütfen aşağıdaki belgeleri de ilave ediniz:

Almanya vize işlemleri

Almanya Transit Vize İşlemleri

Transit Vize Nedir?

Transit vize yurtdışı seyahati esnasında 3. Bir ülkeye uğranılacak olması halinde alınması gereken kısa süreli bir vize türüdür. Yolculuğunuza başka bir ülke üzerinden aktarma yapacaksanız transit vize alınması unutulmamalıdır. İki ülke resmi pasaport sahiplerinin ise Almanya transit vize almalarına gerek olmayacaktır.

Almanya Transit Vize Çeşitleri

Schengen Bölgesine Giriş Yapılmasını Gerektiren Transit Yolculuklar

Üçüncü bir ülkeye seyahat edebilmek için Schengen bölgesi dâhilinde en az 2 defa aktarma yapılacak ve ilk aktarma’nın Almanya’da bir havaalanında olması halinde kesinlikle Schengen vizesi almak gerekecektir.

Almanya Transit Vize Başvurusu

Seyahat sürenizin 30 gün öncesi Almanya transit vize başvurusu bulunmanız gerekecektir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Almanya Transit Vize almaları gerekirken eksiksiz ve doğru evraklarla Almanya Konsolosluğu yahut Almanya Konsolosluğunun yetkilendirmiş olduğu vize merkezlerine transit vize başvurularında bulunabilirsiniz.

Almanya Transit Vize Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Almanya Transit Vize Nasıl Alınır?

Almanya transit vize alabilmek için seyahat güzergâhı ve ayrıntıları saptanarak Almanya Konsolosluğu’na başvuru yapılarak alınabilmektedir. Seyahatinizden en az 30 gün önce transit vize işlemleri için başvurularda bulunmanız gerekecektir.

Almanya Transit Geçişler İçin Türk Vatandaşlarından Vize İstiyor mu?

Resmi pasaport sahibi değilseniz ve Schengen ülkelerinden alınmış yasal bir izniniz bulunmuyorsa Almanya transit vizesi almanız zorunludur.

Kimlerin Almanya Transit Vizesi Almasına Gerek Yoktur?

Yunanistan Üzeri Almanya’ya Seyahat Edilmesi Halinde Almanya Transit Vize Alınması Gerekir mi?

Almanya Schengen vizeniz varsa ve Yunanistan üzerinden seyahat edecekseniz, bu durumu seyahat planınızı açıklayan dilekçede belirterek ve Yunanistan'dan Almanya'ya gidişinizi belgeleyen uçak biletiniz varsa ve her 2 ülke de Schengen kapsamında olduğu için transit vize almanıza gerek yoktur.

Schengen Vizem Var Almanya’ya Kara ve Hava Yolu İle Transit Geçiş Yapabilir miyim?

Schengen vizesi sahibi iseniz Schengen vizesi ile Almanya’dan transit geçiş yapmanız uygundur.

Almanya Transit Vize İçin Para Alınıyor mu?

Almanya transit vize işlemlerinin Almanya diğer vize işlemlerinden bir farkı yoktur. Almanya Konsolosluğu, Almanya transit vize ücretlerini belirlerken, Konsolosluğun belirlediği ücret karşılığı vize işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

NOT: Almanya Konsolosluğu’na yapacağınız vize başvurularında Konaklama veya öngörülen konaklama rezervasyonları (Otel rezervasyonu) ile ulaşım aracı ya da öngörülen ulaşım aracına ilişkin kanıtlayıcı belgeleri (gidiş-dönüş uçak/tren/otobüs bilet rezervasyonu.) sunmanız gerekmektedir. (Almanya Konsolosluğu orjinal bilet talep edilebilir). Almanya Konsolosluğu’na vize başvurusu için sunulacak olan tüm belgelerin güncel olduğundan emin olunuz (son 3 aya ait belgeler). Almanya vizesi başvurunuz sırasında ya da sonrasında bu websitesinde belirtilen belgelere ek olarak Almanya Konsolosluğu ek belge sunmanızı isteyebilir. Almanya vize başvurunuz için beyan ettiğiniz belgelerin eksikliği, Schengen kuralları dahilinde başvurunuzun reddedilmesine sebebiyet verebilir. Almanya Konsolosluğu daha önce almış olduğunuz Almanya vizeniz yoksa başvuruya şahsen gelmenizi istemektedir. Daha önce almış olduğunuz Almanya vizesi ile sürekli başka ülkelere giriş yaptıysanız, yeni vize başvurunuz sırasında nedenlerini anlatmak üzere Almanya Konsolosluğu sizi görüşmeye çağıracaktır. Almanya’ya seyahatinizi araba ile yapacaksanız Almanya vizesi başvurunuz sırasında arabanızın ruhsatını ve Beynelminel ehliyetinizi evraklarınızla birlikte sunmanız gerekmektedir. Yeşil sigorta yaptırmanız zorunludur. Eğer 3. Bir şahsa ait araba ile seyahat edecekseniz araba sahibinden yetki yazısı almanız gerekmektedir. Almanya Konsolosluğu ilk defa Almanya'ya gidecekler için Emniyet Müdürlüğü'nden alınacak olan protokol belgesi istemektedir.

Almanya Transit Vize