Almanya Konsolosluğu, Almanya Vizesi
Almanya Konsolosluğu, Almanya Vizesi
Duyurular Konsolosluk resmi sitesi değildir. Resmi Web Sitesi: www.tuerkei.diplo.de

Almanya Ticari Vize Başvuru Evrakları

Almanya Ticari Vize, ülkeye iş seyahati veya fuar ziyareti sebebiyle giriş yapacak olanların alması gereken CTipi Vize türüdür. Almanya'ya seyahat edecek Umuma mahsus Pasaport hamili T.C. vatandaşları tarafından, Almanya ticari vizesi başvurusunda bulunurken Almanya Konsolosluğu'na, Almanya vizesi için gerekli belgeler sunulmalıdır. Almanya Konsolosluğu tarafından belirlenmiş bu belgelerin güncel olmasına dikkat edilmelidir. Bazı evrakların orijinal olması zorunluluğu vardır. Almanya vizesi için gerekli evraklar, Almanya'ya gidiş amacına uygun hazırlanıp Almanya Konsolosluğu'na sunulmalıdır.

Almanya ticari vize başvuru işlemlerine Almanya’ya olan seyahat tarihinden en az 4 hafta önceden başlanmalıdır. Schengen vizeleri için başvuru yapılabilecek maksimum süre ise 90 gündür. 

Almanya İstanbul Başkonsolosluğunun görev alanı (Marmara bölgesi) içerisinde bulunmayan İl ve İlçelerde ikamet eden vize başvuru sahiplerinin başvuru değerlendirme süreleri ön görülen sonuçlanma sürelerinden daha uzun sürelere tekabül edebilir. Ancak, başvuru sahibi Almanya ticari vize randevusu görev bölgesi fark etmeksizin kendisine en yakın olan vize başvuru merkezine gerçekleştirebilecektir.

İş seyahati veya fuar ziyareti amacıyla yapacağınız vize başvurusu için aşağıda belirtilen belgelerin ibrazı gerekmektedir.

Almanya Ticari Vize İçin Gerekli Belgeler

Almanya vize işlemleri

Ücretliler İçin 

Firma Sahipleri

Aşağıdaki duruma sahip kişilerin ek olarak hazırlaması gereken evraklar:

Pasaport İadesi

Alman Konsolosluğunun, başvurunuz hakkında karar vermesinin ardından pasaportlar  iade edilmektedir. Vize başvurunuzu doğrudan dış temsilcilikte gerçekleştirdiğiniz takdirde, pasaportunuzu sadece söz konusu temsilcilikten teslim alabilirsiniz. Sizin gidip teslim alamayacağınız durumlarda, bir yakınınızı pasaportu sizin adınıza almak üzere yazılı olarak yetkilendirebilirsiniz. Bununla ilgili vekaletnameyi doldurarak, yetkilendirdiğiniz  kişiye, pasaport tesliminde ibraz etmesi için, vermeniz gerekmektedir.  

Vize Reddi

Vize başvurunuz reddedildiği takdirde, bunun çeşitli sebepleri olabilir. Ret sebeplerini, tarafınıza gönderilen cevap yazısında bulabilirsiniz. Vize başvurunuzu eksiksiz, seyahat amacınız hakkında net olan ve denetlenebilir belgeler ibraz etmek suretiyle her zaman yenileyebilirsiniz.

Almanya Ticari Vize